Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

GeoLabTur

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

GeoLabTur - Geograficzne Laboratorium Turystyki - to sieć badawcza, która została zainicjowana w ramach Porozumienia geografów turystyki i rekreacji – „Partnerstwo dla rozwoju” (Network of tourism and leisure geographers – ‘Partnership for development’).

Decyzję o nawiązaniu nowej międzyuczelnianiej współpracy podjęto podczas spotkania grupy geografów, wiosną 2016 r. w Wiśle. Za cel nowo powstałej struktury międzyuczelnianej przyjęto prowadzenie wspólnych badań, wymianę doświadczeń oraz popularyzacja wiedzy z zakresu turystyki i rekreacji.

W 2017 r. podpisano oficjalne porozumienie o współpracy naukowej i dydaktycznej między czterema uniwersytetami: Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie, Uniwersytetem Warszawskim i Uniwersytetem Wrocławskim.

Z czasem do grona geografów z wyżej wymienionych ośrodków akademickich, zaczęli dołączać przedstawiciele kolejnych jednostek naukowych i innych instytucji.

W ramach sieci badawczej GeoLabTur regularnie organizowane są seminaria metodologiczne z geografii turyzmu, w tym również terenowe.Realizowane są również wspólne projekty badawcze o różnorodnej tematyce związanej z rozwojem turystyki w różnych kontekstach przestrzennych, środowiskowych i funkcjonalnych. Dotychczas interesowały nas między innymi takie zagadnienia, jak: działalność apartamentów i krótkoterminowy wynajem mieszkań w polskich miastach, marnotrawienie żywności i jego uwarunkowania, turystyka akademicka – mobilność kadry akademickiej, oddziaływanie parków narodowych na lokalną gospodarkę, postawy społeczności lokalnych wobec turystyki masowej.

Koordynatorami sieci są: dr hab. Małgorzata Durydiwka - geograf, pracownik naukowo-dydaktyczny Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego; dr hab., prof. UJ Mirosław Mika - geograf, kierownik Zakładu Gospodarki Turystycznej i Uzdrowiskowej w Instytucie Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ; dr hab. Krzysztof Widacki -  geograf, kierownik Zakładu Geografii Regionalnej i Turystyki w Instytucie Geografii i Rozwoju Regionalnego Uniwersytetu Wrocławskiego oraz dr hab., prof. UAM Alina Zajadacz - geograf, pracownik Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Więcej informacji na temat sieci: http://geolabtur.pl