Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

mgr Tomasz Kępski

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

TOMASZ KĘPSKI

Zainteresowania badawcze: rozwój gospodarczy i przemiany kulturowe na świecie, społeczności plemienne Afryki Wschodniej, rozwój turystyki, funkcjonowanie form ochrony przyrody, działalność organizacji międzynarodowych

Kontakt: tomasz.kepski@doctoral.uj.edu.pl
tel. 12 664-52-95

Projekt doktorski:

Tytuł: Społeczność plemienna wobec przemian cywilizacyjnych. Studium przypadku grupy etnicznej Samburu w Kenii

Głównym zamierzeniem badawczym jest określenie zakresu oraz kierunku przemian społecznych i kulturowych, jakie dokonują się w grupie etnicznej Samburu na skutek rozwoju gospodarczego kraju, a także rozpoznanie opinii przedstawicieli tejże społeczności na temat zachodzących zmian. Samburu jest semi-nomadzkim plemieniem pasterskim, żyjącym na północnych, sawannowych i półpustynnych terenach Kenii, z dala od ośrodków rozwoju gospodarczego kraju. Podstawą gospodarowania tego ludu jest wypas zwierząt hodowlanych. Organizacja społeczna Samburu, życie codzienne oraz reprezentowany przez nich system wartości mają charakter tradycyjny, czego przejawem jest m.in. praktyka obrzezania mężczyzn i kobiet oraz gerontokratyczny system władzy. W rezultacie rozwoju gospodarczego kraju i rozbudowy połączeń drogowych dochodzi do nasilania się kontaktów  międzykulturowych między Samburu a przedstawicielami innymi kultur, w tym świata nowoczesnego (turyści, biznesmeni, administracja), a także przenikania do codziennego życia plemienia nowoczesnych rozwiązań telekomunikacyjnych i nowych sposobów zarobkowania. Rozwój gospodarczy jest nośnikiem nowych wartości, które dotykają wszystkie sfery życia społeczno-gospodarczego i kultury Samburu. W rezultacie dochodzi w tej społeczności do adaptacji wybranych nowych rozwiązań oraz wartości. Badania w projekcie będą zmierzały do identyfikacji metodą etnograficzną zmian – społecznych, kulturowych, ekonomicznych, które przez tę  społeczność zostały lub mogą być przyjęte, a które odrzucone. Równocześnie poprzez zebranie wypowiedzi wybranych członków plemienia (metoda wywiadów) zostaną rozpoznane ich opinie (przekonania i oceny) na temat dokonujących się przeobrażeń, ze wskazaniem korzyści i zagrożeń, jakie przemiany cywilizacyjne wnoszą do kultury Samburu.

Wybrane publikacje:

Adamus J., Kępski T., Mika M., 2018, Aglomeracja a park narodowy. Trudna relacja w warunkach afrykańskich – przypadek Nairobi i Parku Narodowego Nairobi, Konwersatorium Wiedzy o Mieście, 3 (31): 23–30.  

Mika M., Kępski T., 2020, Społeczność plemienna a ekonomiczne korzyści z rozwoju turystyki – przykład turystyki safari w regionie Samburu (Kenia), Prace Geograficzne, 160: 75–94.

Kępski T., Adamus J., Mika M., 2022, Postawy Samburu wobec Conservancies w perspektywie bilansu korzyści i strat, Prace Geograficzne, 166: 43–61. 

Kępska (Adamus) J., Kępski T., Mika M., 2022, Między buntem, społeczną misją a produktem turystycznym. Umoja – osada kobiet (Kenia), Prace i Studia Geograficzne, 67(3): 65–76.